Fremragende morsomt: Fuhlendorff anfægter alt og laver de mest absurde modstillinger af iagttagelser i nyt show

Christian Fuhlendorff kommer vidt omkring og er alligevel tættest på hjemmebanen i sit verdenshistorie-show. Jonas Raaby
Christian Fuhlendorff kommer vidt omkring og er alligevel tættest på hjemmebanen i sit verdenshistorie-show. Jonas Raaby
Lyt til artiklen

En af den menneskelige civilisations største fejltagelser fandt sted, da man gik fra at være jæger-samlere til agerbrugere. For omgangen med de sarte afgrødegivende vækster medførte øget arbejdsindsats og ikke mindst de mange ryglidelser, vi stadig døjer med mere end 10.000 år senere.

Sådan lyder en af de ganske mange overraskende pointer, Christian Fuhlendorffs nye onemanshow er pakket med. For han er ikke indstillet på at stryge den gængse opfattelse af tingene med hårene. Snarere tværtimod sætter han alt ind på at udfordre og anfægte mange ellers hævdvundne forestillinger om både det ene og det andet.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her