Hella Joof: »Jeg spurgte engang nogle muslimske satirikere, om man kunne lave et billede af en pige i en burka, der står på en rist, så burkaen blæser op, og man kan se hendes hofteholder«

»Jeg bliver ikke krænket, når folk siger neger, men hvis de siger noget racistisk, så tænker jeg dybest set: Stakkels dig«, siger Hella Joof.
 Gregers Tycho
»Jeg bliver ikke krænket, når folk siger neger, men hvis de siger noget racistisk, så tænker jeg dybest set: Stakkels dig«, siger Hella Joof. Gregers Tycho
Lyt til artiklen

Den er ikke til at overse i den danske debat. Identitetspolitikken har givet minoriteter en stemme, og den bruger de til at sige fra over for nogle af de krænkelser og stereotyper, der har præget vores fælles samtale i årtier. Og har præget komikken lige så længe.

Som den om bøsser, der alle sammen elsker fjerboaer. Og lyshårede kvinder, der er uintelligente.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her