Jøden, muslimen, præsten og ateisten mødes i ny roman: Anne-Cathrine Riebnitzsky skyer ingen kulørte indslag for at få sit budskab frem


    
Romanens velmente budskab handler om fredelig sameksistens og venskabet som brobyggeren. Riebnitzsky skal gå på mange knivsægge her, og det gør hun behændigt. Emma Sejersen/POLFOTO
Romanens velmente budskab handler om fredelig sameksistens og venskabet som brobyggeren. Riebnitzsky skal gå på mange knivsægge her, og det gør hun behændigt. Emma Sejersen/POLFOTO
Lyt til artiklen

Pierre Levy er smaragdsliber i den lille tyske by Idar-Oberstein, der er kendt for sine sliberier. Han er en mester inden for sit fag. Anne-Cathrine Riebnitzsky har undersøgt dette fag til bunds i ’Smaragdsliberen’, og det er fascinerede at følge dette encyklopædiske niveau i romanen.

Læseren inviteres ind i en helt ny og for denne læser helt ukendt verden, som når Pierre skal bedømme mulighederne i en rå smaragd. Sådan en får han overdraget af sin chef, der har gemt en stor rå sten igennem årtier. Den skal Pierre vække til live.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her