Store, fremragende og meget John Kørner-agtige billeder hos Galleri Victoria Miro i London.

John Kørner kaster sig over landskabsmaleriet

John Kørner lader i malerier som 'The earth from a window' (2019) motivet gennembryde den malede ramme, så der opstår helt nye perspektiver. Foto: John Kørner ogVictoria Miro, London/Venice
John Kørner lader i malerier som 'The earth from a window' (2019) motivet gennembryde den malede ramme, så der opstår helt nye perspektiver. Foto: John Kørner ogVictoria Miro, London/Venice
Lyt til artiklen

John Kørner er en kunstner, der kredser omkring både kunstneriske og eksistentielle problemstillinger, som han konstant finder nye udtryk for. Helt håndgribeligt har han i årevis arbejdet med ‘problemer’, der i hans værker fremstår som æggeformer, enten i to eller tre dimensioner.

Dem er der også et par stykker af hos Victoria Miro i London, der lige nu viser galleriets femte soloudstilling af Kørner. Men det er hans helt nye landskabsmalerier, jeg personligt falder hårdest for.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her