Spøgelsesløver med guldmasker, babyer i kunstige livmodere, Mads Mikkelsen og en posttjeneste, der har det værre end PostNord. Det nye computerspil ’Death Stranding’ er fyldt med ensformighed, men er en vild visuel og følelsesmæssig oplevelse.
5 hjerter:Mads Mikkelsen leverer sin mest mindeværdige præstation længe. I et computerspil
Danske Mads Mikkelsen indtager en ret prominent rolle som en af spillets skurke. Hans nuancerede spil er med til at løfte fortællingen. Foto: Sony PlayStation/Kojima Productions
Lyt til artiklen
Henter...
Death Stranding’ er det første selvstændige computerspil fra verdens måske eneste ægte spil-auteur Hideo Kojima. Men det er først og fremmest en oplevelse.
’Death Stranding’ foregår i USA, efter at en global hændelse har udslettet en stor del af jordens befolkning og fået de dødes verden til at kollidere med de levendes. Det betyder, at spøgelseslignende væsener forsøger at hive de levende med sig over på den anden side.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.