Danmark er det eneste land i verden, hvor de smykker, som staten hvert år indkøber af dygtige smykkekunstnere, kan lånes af almindelige mennesker. Nu kan alle smykkerne ses på Koldinghus. Her er krævende halskæder, enorme ringe og underfundige armbånd.

Med denne ring på fingeren kommer du ikke til at kede dig til næste firmafest

Helen Clara Hemsleys fingerring 'Found on the Floor' er et af de vidunderlige smykker, man kan låne på Koldinghus.  Foto: Iben Kaufmann
Helen Clara Hemsleys fingerring 'Found on the Floor' er et af de vidunderlige smykker, man kan låne på Koldinghus. Foto: Iben Kaufmann
Lyt til artiklen

Rundt og rundt og rundt går det. Man skal helt op i toppen af et af tårnene på Koldinghus, før man endelig når frem til destinationen: en hel sal fyldt med smykker. Klogt udstillet i gamle smukke montrer i en højloftet lille sal, der både har eget ildsted, hyggelige lænestole og en forrygende udsigt over Kolding.

Et bedre skatkammer kunne man ikke tænke sig. Ej heller et bedre rum til at udforske og prøve smykkerne i. Det sidste er en væsentlig detalje, for de mange smykker skal ikke kun opleves i montrerne, men i mange tilfælde også prøves på. Vil man låne et smykke, kan man vælge at lægge vejen forbi Koldinghus og prøve det der, eller man kan få sendt det hjem med posten med den klausul, at man leverer smykket tilbage efter en måned.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her