Hvem skulle have troet, at små nuttede dyr fra Japan skulle levere et kapitalistisk, socialt og klimavenligt utopia? Hyggespillet ’Animal Crossing’ er alt, man har brug for, når verdens virkelighed kommer for tæt på.

Kapitalistisk utopia er kuren mod coronaens trøstesløshed

På et tidspunkt bliver det muligt at omstrukturere veje, floder og bakker. Så er der da et enkelt sted i verden lige nu, hvor man kan holde styr på tingene. Screenshot Nintendo
På et tidspunkt bliver det muligt at omstrukturere veje, floder og bakker. Så er der da et enkelt sted i verden lige nu, hvor man kan holde styr på tingene. Screenshot Nintendo
Lyt til artiklen

Under normale omstændigheder var jeg gakket helt ud på min 6-årige søn, hvis han skødesløst havde smidt tøjdyr, møbler, haveredskaber og mad over det hele.

Men her på øen, som vi har døbt Calmfarm af den simple grund, at vi hedder Roliggaard til efternavn, hersker en anderledes idyllisk og utopisk stemning, der effektivt lukker ned for al min vrede. Bevares, jeg sørger for, at blomsterne er plantet i pæne lige rækker ovre i min egen forhave, men ellers lever vi i fred og fordragelighed sammen.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her