Kunst. Der hænger måske omkring 1.000 renæssancekunstværker på italienske museer, der egentlig hører hjemme i kirker.
Det siger direktøren for det berømte Uffizi-galleri i Firenze, Eike Schmidt, til Artnet News.
Han har allerede et konkret eksempel på et kunstværk, der hænger på hans kunstmuseum, som han gerne så vende tilbage til den kirke, det er lavet til.
Det drejer sig om maleren Duccio og hans madonnabillede ’Madonna Rucellai’, der i 1285 blev bestilt af Santa Maria Novella-kirken i Firenze, hvor det nu efter planen skal tilbage til.
»Religiøs kunst er ikke født som kunstværker, men til et religiøst formål, ofte i religiøse omgivelser«, siger Eike Schmidt til Artnet News.
Ifølge museumsdirektøren giver værkerne bedre mening for publikum, hvis de kommer ind i deres oprindelige kontekst, og så længe kirkerne har styr på sikkerheden, så kunsten ikke bliver beskadiget eller stjålet.
Efter Anden Verdenskrig blev en lang række berømte kunstværker fjernet fra Italiens kirker for at beskytte dem. De endte på landets museer, blandt andet Uffizi-gallieriet.
Blandt verdensberømte religiøse kunstværker fra renæssancen, som er blevet det sted, de er lavet til, kan nævnes Michelangelos ’Pietà’ i Peterskirken i Rom og Leonardo da Vincis fresko af den sidste nadver i klosteret Santa Maria delle Grazie.
fortsæt med at læse






