Efter stor utilfredshed i musikbranchen er regeringen og Folketingets partier enige om en ny særordning til cirka 250 millioner, der skal holde hånden under artister, lydteknikere og andre selvstændige, der normalt tjener penge i sommermånederne. Men dele af branchen er stadig stærkt utilfredse.

’De sorte T-shirts’ har ventet måneder på hjælp. Men musikagenterne er vrede over aftalen

Koncerter og festivaler er aflyst hele sommeren på grund af corona. Nu er der hjælp på vej til kunstnere på scenen og bag. Det gælder blandt andet den danske artistgruppe Phlake, der her ses i Tivol Foto: Thomas Borberg/POLFOTO
Koncerter og festivaler er aflyst hele sommeren på grund af corona. Nu er der hjælp på vej til kunstnere på scenen og bag. Det gælder blandt andet den danske artistgruppe Phlake, der her ses i Tivol Foto: Thomas Borberg/POLFOTO
Lyt til artiklen

Der har i flere uger været højlydte protester og råb om hjælp fra musiklivet, fordi de ikke er en del af den såkaldte arrangementsordning, der skal holde hånden under festivalsbranchen.

Men nu kommer der en særskilt håndsrækning i form af en helt ny hjælpepakke på 250 millioner kroner, som både artisterne på scenen samt teknikerne og resten af holdet bag scenen kan få gavn af.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her