I England hed det: Beatles eller Stones. Herhjemme hed det Shu-bi-dua eller Gasolin’ – men i virkeligheden var de fleste til begge dele, siger en af de stemmer, der kan sin musikhistorie. Vi bringer en række musikkenderes reaktioner på Michael Bundesens død.

»På en måde er det jo syngende standup-komik, de har lavet«

Michael Bundesen, frontmand i Shu-bi-dua, er død efter et kort sygdomsforløb. Her optræder han, da det danske band blev samlet for første gang i årevis i et Nordisk Film-studie i 2010.   (Foto: Martin Sylvest Andersen/Ritzau Scanpix) Foto: Martin Sylvest Andersen/Ritzau Scanpix
Michael Bundesen, frontmand i Shu-bi-dua, er død efter et kort sygdomsforløb. Her optræder han, da det danske band blev samlet for første gang i årevis i et Nordisk Film-studie i 2010. (Foto: Martin Sylvest Andersen/Ritzau Scanpix) Foto: Martin Sylvest Andersen/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

Jørgen de Mylius, radio- og tv-vært, forfatter, kommentator på musikprogrammer mm.:

»Han var en glad, intelligent mand med hundredvis af gode ideer. Vi så det til det sidste, hvor han var med i vores lille ti-mands musik- og quiz-klub. Sammen med de andre shub’bere har han været en eventyrlig digter til det danske univers - og også dygtig til satire. Han var nærmest foran sin samtid. Bare tænk på »Costa Kalundborg«, som han skrev lang tid før, vi talte om klimaproblemer. De skrev om storpolitik på sjove finurlige rim, som ingen andre kunne finde på, og det hele passede til de her melodier, som var så lette at synge med på, at hele Danmarks befolkning kunne synge med. Bare tænk på, hvor mange, der prøver at skrive én god melodi, folk kan synge med på. De har skrevet snesevis. Uanset om man er 6 år eller 80, kan man dæleme synge med. Jeg har mange gange set Michael holde op med at synge: Alle sang bare videre«.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her