Fransk forskningsminister går til kamp mod venstreorienterede religions- og kønsforskere, der fremmer »yderligtgående« ideer. Den kendte forfatter og økonom Thomas Piketty svarer igen sammen med flere hundrede andre forskere.
600 underskriver protestbrev mod aggressiv minister i kulturkamp på franske universiteter
Studenter i Toulouse demonstrerede tidligere på ugen mod ministeren, der forlanger en undersøgelse af radikale kræfters indflydelse på universiteteterne. De demonstrerer også mod nedskæringer: 'Jeg ville være forsker, men Vidal dræbte mig', står der på skiltet med henvisning til ministeren Frédérique Vidal... Foto: Guillaume Souvant/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen
Henter...
Den franske minister for de højere uddannelser, Frédérique Vidal, holdt sig ikke tilbage, da hun på tv-kanalen CNews i sidste uge angreb visse forskere for at fremme »yderligtgående« og »aktivistiske« ideer.
Hun bebudede samtidig en undersøgelse af den venstreradikale retning »islamo-gauchisme«, som hylder en alliance mellem yderligtgående venstreorienterede og muslimer, der ifølge en del af den yderste venstrefløj er vor tids nye undertrykte proletarer i de vestlige lande.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.