Tidligere sanger blev indlagt med svær depression efter at have været med i DR Pigekoret. Efter debat i Politiken, vil DR sørge for, at det er trygt at synge med

DR-chef efter ubehagelige oplevelser: Indkalder tidligere korsanger til møde

Phillip Faber under en øvetime med DR Pigekoret tilbage i 2017. Foto: Henriette Dæhli/POLFOTO
Phillip Faber under en øvetime med DR Pigekoret tilbage i 2017. Foto: Henriette Dæhli/POLFOTO
Lyt til artiklen

Det har gjort »indtryk« på den kunstneriske leder af DR Pigekoret at læse i Politiken om de oplevelser, som den tidligere sanger Iben Aagaard Skaarup havde som medlem af koret. Hun har i et debatindlæg i avisen skrevet om, hvordan hun blev indlagt med en svær depression efter sin tid i DR Pigekoret.

»Skribenten omtaler nogle oplevelser, der for størstedelen skulle ligge en række år tilbage. Vi vil meget gerne høre mere om hendes erfaringer og har derfor inviteret hende til en samtale. Vi gør, hvad vi kan, for løbende at udvikle arbejdet med koret på bedste vis, og der vil de erfaringer være gode at have med«, skriver den kunstneriske leder af koret, Anne Karine Prip, der ikke har ønsket at stille op til interview, i en mail til Politiken.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her