Mens vi går ind i en postpandemisk tid, hvor vi lige skal have rystet smitte- og sygdomsangsten helt af os, er Woody Allens hypokonderkomedie nummer et, ’Hannah og hendes søstre’ fra 1986, en god påmindelse om, hvad det hele handler om, skriver Alexander Vesterlund i denne klumme.
Woody Allen havde allerede i 1986 svaret på, hvordan vi holder det hele ud
Mia Farrow, Barbara Hershey og Dianne Wiest i 'Hannah og hendes søstre', Woody Allens hypokonderkomedie nummer et fra 1986. Foto: Orion Pictures/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen
Henter...
Første gang, jeg så filmen ’Hannah og hendes søstre’, forstod jeg ikke, hvorfor hovedpersonen Mickey konstant var så bange for at blive syg.
Mickey lever – alt for fremsynet – som om han konstant er ved at snuble ind i en dystopisk pandemi, og dengang var jeg nok selv bare for ung og levede i for lykkelig uvidenhed om, hvor det hele bærer henad.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.