Men i det mindste er hovedkarakteren spændende nok.

Inger Wolfs ’En djævelsk plan’ har handling nok i sig til tre-fire krimier. Til gengæld er hændelserne ret usandsynlige

Inger Wolfs krimi har nok en djævelsk plan, men er fyldt med så mange utroværdige hændelser, at det trækker ned. Pressefoto People's Press
Inger Wolfs krimi har nok en djævelsk plan, men er fyldt med så mange utroværdige hændelser, at det trækker ned. Pressefoto People's Press
Lyt til artiklen

Egentlig indvilger helten og hovedpersonen, Christian Falk, bare i at lave en gerningsmandsprofil for politiet. En handikappet mand er fundet død i en swimmingpool, og politiet beder om hjælp. Han accepterer nølende, og herefter er det hans intention at koncentrere sig om sin kæreste, sit liv og en retssag i Sverige, hvor han skal aflægge vidnesbyrd som psykiater mod en pædofili-tiltalt.

Som tidligere forsker på et psykiatrisk hospital har Christian MR-scannet seriemorderes og sadistiske drabsmænds hjerner og for den sags skyld sin egen hjerne med. Han har påvist, at der er biologisk forskel på lovlydige borgeres og voldsforbryderes hjerner, hvilket gør ham til et centralt vidne.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her