Under 24 timer tilbage: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

Obamas yndlingsroman fra 2015 er et skæbnedrama i teatrets verden

Drama. En falleret karriere som skuespiller bliver i Lauren Groffs roman til succes som skuespilforfatter. Her er det dog Shakespeare, der opføres i Alabama, USA.
Drama. En falleret karriere som skuespiller bliver i Lauren Groffs roman til succes som skuespilforfatter. Her er det dog Shakespeare, der opføres i Alabama, USA.

Det er en talemåde, at der bag hver stor mand står en kvinde. Hustruen. Netop det er en af indgangene til den amerikanske forfatter Lauren Groffs roman ’Skæbne og hævn’.

Titlen smager af græsk tragedie, men om hendes ægteskabsskildring er en tragedie eller komedie, beror på synsvinklen.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her