'R'-instruktører anbefaler andre fængselsfilm

Clint Eastwood har udbryder-hovedrollen i 'Escape From Alcatraz' (1979).
Clint Eastwood har udbryder-hovedrollen i 'Escape From Alcatraz' (1979).
Lyt til artiklen

Cool Hand Luke (1967)

Instr.: Stuart Rosenberg


Lindholm: »Paul Newman ankommer til et fængsel, hvor han skal sætte sig i respekt over for de andre fanger. Det gør han bl.a. ved at vædde om, at han kan æde 50 æg. Det er en fantastisk scene. Man får det mere og mere dårligt, jo mere oppustet han bliver«.

Noer: »Den er god på grund af det liv, den har. Sideløbende med et tungsind«.

Paul Newmans livsværk oser af karisma

Escape From Alcatraz (1979)

Instr.: Don Siegel


Lindholm: »Inden for de første fem minutter ser man fængselsinspektøren sidde med papirer, der fortæller, at Clint Eastwoods karakter er overbegavet med en dårlig barndom. Det skaber sympati for ham, og det trick er filmen er bygget op om. Stilmæssigt en dramatisk stram film, som ligger til grund for klicheerne i fængselsfilm. Og det gør den godt«.

Carandiru (2003)

Instr.: Hector Babenco


Lindholm: »Det er en brasiliansk/argentinsk film, som er virkelig spændende, for i Sydamerika er fængslerne meget anderledes end, hvad vi kender fra USA og Europa. De er farverige. Det er jo hele byer, hvor fangerne selv bestemmer, og så kommer betjentene engang imellem for at se, hvordan det går«.

En lukket verden

Hunger (2008)

Instr.: Steve McQueen


Lindholm: »Den behandler noget, vi ikke har behandlet i vores film, nemlig isolationsfængsling. Og de psykologiske rum, et menneske bevæger sig ind i, når man bliver isoleret fra sin omverden. Det er en vanvittig god film«.

kritik Sultestrejkende fange er stor kunst

Profeten (2009)

Instr.: Jacques Audiard


Noer: »Den er god til at blande realisme med film, og ligesom vores film har den en masse autentiske træk. Det er en utrolig god film, som bliver ekstra prisværdig på grund af magien. Den har også et større episk vingeslag end vores film«.

Forbrydelse betaler sig i sublimt gangsterdrama

ALLE FILM KAN SES I CINEMATEKET I FORBINDELSE MED PREMIEREN PÅ 'R'.

Dorte Hygum Sørensen

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her