Tilhørerne i et auditorium i Finland får sig for én gangs skyld et godt grin under et af tekstilkonferencens ellers kedsommelige foredrag. Efter at have opfordret til genindførsel af slaveri i Den Tredje Verden afslutter to såkaldte repræsentanter for World Trade Organisation (WTO) deres performance med at præsentere et management leisure suit: En guldfarvet heldragt designet til ledere, så de kan holde øje med deres ansatte og samtidig bevæge sig frit. Dragten har nemlig indbygget, oppustelig kæmpefallos med påmonteret monitorskærm. Optagelser fra tekstilkonferencen i Finland er et højdepunkt i den propagandistiske dokumentarfilm 'The Yes Men'. Tilhørerne opdager ikke, at de to veltalende, glatbarberede mænd på podiet ikke arbejder for WTO. I virkeligheden er foredragsholderne identiske med aktivisterne Mike Bonanno og Andy Bichlbaum. Sammen har de kaldt sig The Yes Men og lavet happenings med det formål at udstille vestlige magthaveres hykleri og reelle dagsorden. The Yes Men har skabt hjemmesiden www.gatt.org, der nemt kan forveksles med WTO's hjemmeside www.wto.org. I reportageform skildrer filmen nogle af de absurde konsekvenser af, at nogle forveksler hjemmesiderne og inviterer antiglobaliseringsaktivister til konferencer i stedet for WTO's folk. Instruktørerne har valgt at interviewe instruktøren Michael Moore om WTO's hensigter. Det virker som et unødvendigt brud i historien om The Yes Men at høre Michael Moore give udtryk for nogle af sine i forvejen velkendte holdninger. Endnu mere ærgerligt for troværdigheden af alvoren i 'The Yes Men' er det, at filmen ikke oplyser, hvordan WTO har reageret på aktionerne. Hvis handelsorganisationen bare var ligeglad, ville benovelsen over provokationerne jo altså mindskes en smule. Men 'The Yes Men' er nu alligevel værd at se. Både på grund af Bonannos og Bichlbaums fantasifulde, frygtløse og groteske ikke-voldelige aktivistmetoder og på grund af de tanker, den sætter i gang. Også selv om nogle af perspektiverne er deprimerende. For filmen minder om, at man iklædt jakkesæt og bevæbnet med lederudstråling, argumentationstalent og flerfarvede overheads kan servere selv modbydelige politiske holdninger for folk, uden at de protesterer. De klapper oven i købet.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Verden gør klogt i at forberede sig på hævn
-
Ekspert: Bemærkelsesværdigt, at der kun går få timer, inden en af Trumps egne lægger afstand
-
Vennen tastede falske navne ind i telefonen. Så Rasmus ikke skulle opdage løgnen
-
Mississippi er helt uforberedt på super tæt afstemning - har ingen lov om genoptælling
-
Endelig afgørelse i sagen om Anne Linnets private have på havnefronten
-
Regeringen har fået nok: »Alt for mange elkunder har alt for længe levet i det vilde vesten«
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
tema
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.