'Kudo' er en gennemført smuk animationsfilm for alle aldre

Lyt til artiklen

Fra Miyazaki til discountanimé har japansk tegnefilm lært af vestlige film, men her går inspirationen for en gangs skyld den anden vej: Laika-animationsstudierne i Portland, Oregon, har valgt japansk samuraimagi som stof til denne grumme og vellykkede historie om drengen Kubo, der må samle alt sit mod. Med Nike-milliardæren Phil Knight som ejer og hans søn Travis Knight som ceo og nu også instruktør har Laika før udsendt geniale stop-motion-film som ’Coraline’ og ’ParaNorman’ med morbid (selv)ironi og gotisk stemning.

Imponerende udtryksfuld

’Kubo’ er mere stilrent eventyr med shogunstiliseret design og livsfarlig magi: Kubos far er død og hans mor traumatisk skadet i forsvaret for drengen, hvis to lede mostre og blinde bedstefar ville rive begge den lilles øjne ud, men kun fik det ene! Nu må drengen selv samle sin verden igen i kamp mod disse skikkelser og ved hjælp af magiske origami-figurer, en shamisen, en art trestrenget banjo eller sithar, plus to gode hjælpere: Aben og Billen i samuraipanser. Alt i imponerende udtryksfuld stop-motion på computergenereret baggrund og med velinstruerede og -artikulerede danske stemmer.

'Find Dory' skuffer - find Nemo frem igen i stedet

Springene mellem real- og drømmeplaner kræver spændstig fantasi, og 3D-versionen giver ikke den store ekstragevinst af denne stedvis uhyggelige, men gennemført smukke film for 7- til 97-årige om kærligheden mellem mor og søn og smerten ved at miste.

Søren Vinterberg

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her