'Bedrag': Med Tommy Kenter er der noget på spil

Menneskelig. Tommy Kenter er den flossede revisor Helge Larsen, der kæmper for sit barnebarn.
Menneskelig. Tommy Kenter er den flossede revisor Helge Larsen, der kæmper for sit barnebarn.
Lyt til artiklen

Der er fyr under kedlerne her i femte afsnit af ’Bedrag’. Hjemme hos Thomas Bo Larsens familie er der mukken i geledderne på grund af den uventede familieforøgelse, han og hustruen præsenterer deres to børn for, og som den store pige med somnambul sikkerhed reagerer mut afvisende på. Og den til at begynde med så sympatiske mekaniker Nicki udviser tiltagende skurkagtighed ved dels at deltage i sit hidtil groveste stunt, en kidnapning, og desuden, måske i virkeligheden i sammenhængen værre, indlede et forhold til den svenske überskurks happy go lucky-datter, som omfatter passioneret knalderi på bagsædet af en bil på værkstedet.

Begge dele skaber spændinger, som klart nok kan udnyttes senere i forløbet, men som indtil videre betegner en tjekhovsk oprustning; den russiske dramatiker sagde jo, at hvis der hænger et skydevåben over kaminen i et stykke, så skal det også fyres af.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her