2 dage tilbage: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

Mød manden, der kan alt: Tidligere Jehovas vidne er popkulturens Leonardo da Vinci

Originalfotos. AP
Originalfotos. AP

Donald Glover er vokset op i et hjem, hvor man ikke så tv. Hans forældre var Jehovas Vidner og tillod højst Donald og hans bror Stephen Glover at se dyreprogrammer og dokumentarudsendelser.

Var moren ikke hjemme, kunne faren måske lade dem se lidt Snurre Snup-tegnefilm. Men i deres barndomshjem i Stone Mountain lidt øst for Atlanta var Glover-brødrene afskærmet fra det meste af verdens popkultur i 1990’erne.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
Den hacker, som påstår at stå bag det historiske læk, fortæller til Politiken, at de 8.749.975 cpr-oplysninger var beskyttet med kodeordet ‘123456’. ⁠ ⁠ Se, hvordan it-sikkerhedsekspert Emil Hørning fra Defend Denmark reagerede, da Politiken gav ham mulighed for at udføre en kort analyse af de data fra det historiske cpr-læk. ⁠
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her