Tilbud: Få digital adgang og avisen leveret i weekenden for 199 kr./md.

I gamle dage sagde man sådan på bogmesserne: Det er Ib Spang Olsen, de beundrer, men det er Svend Otto S., de køber.

Nu udkommer pragtbind om tegneren alle kender uden at vide det

naturalisme. Svend Otto S. har ofte illustreret H. C. Andersen. Herover 'Den grimme ælling'. Tegning: Svend Otto S.
naturalisme. Svend Otto S. har ofte illustreret H. C. Andersen. Herover 'Den grimme ælling'. Tegning: Svend Otto S.

Da Asterix’ far, Goscinny, døde, skrev Onkel Danny i et digt, at »han var manges ukendte yndlingsforfatter«. Sådan er det også med tegneren Svend Otto S. Han er manges ukendte yndlingstegner.

Sidste efterår landede Søren Vinterbergs alfabetiske biografi om Ib Spang Olsen tungt på bordet. Nu er turen kommet til hans samtidige makker i tegnekunsten for børn og alle mennesker. Det er en stor billedsprudlende bog om ’Billedfortælleren Svend Otto S.’.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
PodcastSe alle
Du har overgivet dig og købt en cykelhjelm. Men hvis den sejler rundt på toppen af hovedet som en nytårshat kort før midnat, er det falsk tryghed. ⁠

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her