Columbine får lov at blive i Boston

Lyt til artiklen

Figuren er en del af en samling på syv figurer, der blev fremstillet omkring 1754 på porcelænsfabrikken Fürstenberg i Tyskland.

De syv figurer er skabt i overensstemmelse med commedia dell’arte-traditionen, som var en teaterform, der udviklede sig i Italien i 16. århundred, og de tilhørte den jødiske samler Emma Budge. Efter hendes død i 1937 solgte arvingerne de syv figurer og hendes store kunstsamling for et ukendt beløb og satte alle pengene ind på en konto i M.M. Warburg Bank i Hamburg.

Men da banken kort efter blev solgt til ikkejødiske ejere, mistede familien adgangen til midlerne, og i de følgende år flygtede en del af Emma Budges arvinger fra Nazityskland, mens de, der blev hjemme, blev forfulgt.

I dag står figurerne som sagt på Museum of Fine Arts i Boston, som er i færd med at gennemgå ophavet til hele sin samling. Og i den forbindelse blev museet bekendt med historien om Columbine, Harlekin og alle de andre porcelænsfigurer, hvilket arvingerne også gjorde, hvorfor de sagsøgte museet, fordi de kunne hævde, at de aldrig har haft adgang til det beløb, de fik for figurerne.

Med det indgåede forlig får arvingerne et ukendt millionbeløb, og samtidig vil museets gæster være sikret adgang til de sjældne figurer.

Museum of Fine Arts i Boston er tilfredse med, at der nu er kommet en løsning på den tragiske historie, lyder det fra en af museets kuratorer, Victoria Reed, der ifølge avisen Boston Globe udtaler, at det har været et »et moralsk anliggende for de nuværende ejere at finde en løsning på fortidens uretfærdigheder«.

Lars Hedebo Olsen

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her