Enorme penselstrøg: Er det en kæmpe, der har malet dette laaaange maleri?

Britiske Chantal Joffe benytter sig af et anderledes format i portrættet af 'Emily', der ser ud, som om det er malet af en kæmpe.
Britiske Chantal Joffe benytter sig af et anderledes format i portrættet af 'Emily', der ser ud, som om det er malet af en kæmpe.
Lyt til artiklen

Da Tate Britain i London tilbage i 2015 viste en stor retrospektiv udstilling af Barbara Hepworths værker, var det den første udstilling af sin art i årtier. Og det til trods for at Hepworth (1903-1975) var helt i front, når det handlede om at gøre skulpturen moderne.

Æren for dette nybrud endte i høj grad med at tilfalde Hepworths ven og kollega Henry Moore, også selv om man på udstillingen tydeligt kunne se, at det faktisk var hende, der var først med den stil, der er blevet kendt som hans.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her