Realitystjerner gør karriere som genbrug

Professionel. 'Paradise Hotel'-deltageren Amalie Szigethy blev en landeplage med sine sjove sproglige formuleringer, hvor hun blandt andet anklagede en anden deltager for at »ligne en russisk roulette«.
Professionel. 'Paradise Hotel'-deltageren Amalie Szigethy blev en landeplage med sine sjove sproglige formuleringer, hvor hun blandt andet anklagede en anden deltager for at »ligne en russisk roulette«.
Lyt til artiklen

Der er Sidney Lee, og så er der de andre. Danmarks mest berygtede realitystjerne har været med i 11 forskellige programmer, nogle i flere efterfølgende sæsoner. Men mindre kan også gøre det. I øjeblikket er der meget opmærksomhed omkring Ciano og Gustav fra TV3’s kontroversielle program ’For lækker til love’, hvor en flok singler jager kærligheden, men hele tiden afviser alle bejlere, fordi de ikke lever op til deltagernes skyhøje standarder for eventuelle partnere.

Ciano og Gustav har allerede har været et par kanaler rundt, og også TV3’s guldpige, Amalie, har fået sit helt eget reality-tv-show, ’Amalies verden’, om sit liv og færden.
Reality-professionelle
Men hvad er det, der gør, at en udvalgt flok blandt de store mængder af unge mennesker, der melder sig til programmer som ’Paradise Hotel’, ’Dagens mand’ eller ’Singleliv’, formår at etablere en vedvarende tv- og kendiskarriere, mens andre glider ud i glemslens tåger, så snart de er ’stemt hjem’, eller rulleteksterne er kørt?

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her