Billeder af side 9-piger under 18 år skal opbevares under lås og slå, men ikke destrueres, siger Knud Brix, efter at politiet har afvist, at der er tale om udbredelse af børneporno.

Først ville han destruere billederne. Nu har Ekstra Bladets chef ændret holdning

I dette arkivskab har billederne af de side 9-pigerne været opbevaret. Fremover skal de opbevares i et skab, som kun Ekstra Bladets ansvarshavende chefredaktør har adgang til.  Foto: Anders Holst Pedersen
I dette arkivskab har billederne af de side 9-pigerne været opbevaret. Fremover skal de opbevares i et skab, som kun Ekstra Bladets ansvarshavende chefredaktør har adgang til. Foto: Anders Holst Pedersen
Lyt til artiklen

De skal destrueres.

Sådan lød beskeden i efteråret fra Ekstra Bladets ansvarshavende chefredaktør, Knud Brix, om de billeder af side 9-piger under 18 år, som i årtier har været opbevaret i avisens arkiver.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her