Emma Sehested Høeg mestrer det musikalske maskespil, men når hun tog bladet fra munden og sang på dansk, spærrede man ørerne op i DR Koncerthuset.

Ingen kulisse kunne være for fin til den danske superstjerne

Emma Sehested Høeg, der også er kendt som skuespiller, albumdebuterede sidste år med 'I Know All The Words But I Can't Say Goodbye'. Foto: Martin Rosenauer
Emma Sehested Høeg, der også er kendt som skuespiller, albumdebuterede sidste år med 'I Know All The Words But I Can't Say Goodbye'. Foto: Martin Rosenauer
Lyt til artiklen

»Det er meget ... sådan der ... flot«, var der en ung kvinde, der sagde inden koncerten i den flotte koncertsal, hvor roséen flød i glassene – på en måde også en passende arena til Emma Sehested Høegs ornamenterede voksenpop, som ingen kulisse kan være for fin til.

Koncerten havde selvfølgelig en scenografi, bandet stod på farverige runde plateauer, der ledte tankerne hen på et amerikansk talkshow, fra da farvefjernsynet stadig var nyt.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her