Norah Jones forlader flinkeskolen

Norah Jones leverer en stribe stærke sange med en fornyet kraft og kant, som klæder hende. Foto: EMI
Norah Jones leverer en stribe stærke sange med en fornyet kraft og kant, som klæder hende. Foto: EMI
Lyt til artiklen

Mon opvasken er ved at blive båret ud efter den sidste omgang af den jazzprægede, pæne taffel-pop, nogle af klodens mest talentfulde (og smukke) komponister har serveret for os i de senere år?

Har finanskrisen måske ramt de musikalske michelin-aspiranter og givet dem en hårdere kant? Noget kunne tyde på det, hvis vi skal tage to så fornemme repræsentanter for dessert-popjazzen som amerikanske Norah Jones. Den nærmest urimeligt talentfulde frk. Jones, der i en alder af 30 år har solgt 36 millioner (!) eksemplarer af sine foreløbig blot tre album kloden rundt, har længe antydet, at et stilbrud med hendes succesrige, skønne pianobaserede ballader var på vej.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her