Da en personlig tragedie i 2007 ramte Saybias forsanger, Søren Huss, var det i første omgang slut med et af Danmarks mest succesfulde bands.
Huss bearbejdede sorgen og fandt et nyt, nødvendigt udtryk på de to dansksprogede plader ’Troen & Ingen’ og ’Oppefra & Ned’. Nu har Saybia fundet sammen igen og udsender sit første album i 8 år.
ANMELDELSE FRA 2007
3 hjerter: Sympatiske selvmål fra SaybiaLyden er modnet gevaldigt siden sidst. ’No Sound From The Outside’ indspillet i det legendariske Ocean View-studie er mørkere og rundere i lyden, og tempoet eftertænksomt. Vanen tro er musikken forbilledligt gennemarbejdet og udført med al tænkelig omhu. De amerikanske producere Michael Patterson og Nic Jodoin har leveret en flot, glansfuld produktion med et voksent snit, der især kommer de stærkeste numre, ’No Sound From The Outside’, ’Black Hole’ og ’It’s Been Way Too Long’, til gode.
Coldplay-ekkoet ’Hollow Is Your Promise’ og den overspillede ballade ’I’m Still Waiting’ sætter fingeren på det gamle ømme punkt.
Saybia er dygtige og dedikerede, men rummer mere patos end originalitet. ’No Sound From The Outside’ er solid mainstreamrock, der tør tage chancer i den mere alvorlige ende af spektret. Det kan sagtens være nok til en varm modtagelse i især den tysktalende del af Rockland.
fortsæt med at læse






























