Efter at have overlevet 1990'ernes vedholdende sammenligninger med netop The Smiths og britpoppens nådesløse dominans over den britiske scene, er Gene tilbage i lyserøde omgivelser på coveret på det første udspil fra gruppens eget pladeselskab. Det er et behageligt genhør med Martin Rossiter den nysselige med sideskildninger, mærkevare-skjorter og den langsommeligt glidende elegance, der har masser af plads til at lege. For eksempel med det tvekønnede sværd. Humøret er bedre end på 'Drawn To The Deep End', som i 1997 flirtede med forladtheden. Denne gang er Martin Rossiter og bandet, som titlen 'Libertine' antyder, snarere ude på erotiske eventyr i kølvandet på strandede eller helt forliste forhold. Tvivlen, fortvivlelsen, jalousien og afmagten lyser ud af sange som 'Has He Got A Name?', 'We'll Get What We Deserve' den lækkert flirtende 'O Lover' og albummets mest gysende, smukt svungne svanesang 'Is It Over?'. Her er Gene snarere i familie med Tindersticks, Lloyd Cole eller Bryan Ferry i tyndslidt jakkesæt i morgenens kølige dis end disse hersens The Smiths. Med 'Libertine' har gruppen leveret en stærk lille plade med Martin Rossiter smukt croonende hen over skårene fra de knuste tallerkener.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Redington: Mette Frederiksen ansætter 25 nye ministre. Her får I navnene
-
Han forsvandt ind i sig selv, når han var depressiv, og var en bølle, når han var manisk
-
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
-
Snigskytteturisme: Tog velhavende italienere til Bosnien for at skyde på mennesker?
-
Løkke går efter økonomisk ministerium til M: »Der er en kæmpe forskel på at sidde på regnemaskinen selv«
-
Nyuddannet lærer: Jeg er allerede på vej ud af folkeskolen efter ét år
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Løkke går efter økonomisk ministerium til M: »Der er en kæmpe forskel på at sidde på regnemaskinen selv«
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
Lyt til artiklenLæst op af Birgitte Kjær
00:00


Vi har lige været vidne til den måske største bedrift nogensinde i løbesporten. Men det er ikke løberen, der stjæler opmærksomheden
Lyt til artiklenLæst op af Anders Legarth Schmidt
00:00
Leder af Marcus Rubin
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Kæmpestudie glæder professor: »Det er jo vanvittigt. Frygten for smerter fylder alt for meget«
Lyt til artiklenLæst op af Lars Igum Rasmussen
00:00


























