0
Læs nu

Du har ingen artikler på din læseliste

Hvis du ser en artikel, du gerne vil læse lidt senere, kan du klikke på dette ikon
Så bliver artiklen føjet til din læseliste, som du altid kan finde her, så du kan læse videre hvor du vil og når du vil.

Næste:
Næste:
Artiklen er føjet til din læseliste Du har ulæste artikler på din læseliste

Her er det komplette Roskilde-program

Næsten 200 navne - her er listen over den musik, du kan høre på festivalen.

Der er ikke oplæsning af denne artikel, så den oplæses derfor med maskinstemme. Kontakt os gerne på automatiskoplaesning@pol.dk, hvis du hører ord, hvis udtale kan forbedres. Du kan også hjælpe ved at udfylde spørgeskemaet herunder, hvor vi spørger, hvordan du har oplevet den automatiske oplæsning.

Spørgeskema om automatisk oplæsning
 PETER HOVE OLESEN (Arkiv)
Foto: PETER HOVE OLESEN (Arkiv)

Roskilde. Årets Roskilde Festival løber af stablen 29. juni - 7. juli.

Roskilde Festival
Læs artiklen senere Gemt (klik for at fjerne) Læst
Roskilde Festival
Læs artiklen senere Gemt (klik for at fjerne) Læst
  • KRAFTWERK (DE)
  • THE NATIONAL (US)
  • QUEENS OF THE STONE AGE (US)
  • RIHANNA (BB)
  • SIGUR RÓS (IS)
  • SLIPKNOT (US)
  • VOLBEAT (DK)
  • AIRBOURNE (AU)
  • ANIMAL COLLECTIVE (US)
  • BLACK REBEL MOTORCYCLE CLUB (US)
  • JAMES BLAKE (UK)
  • C2C (FR)
  • CHELSEA LIGHT MOVING (US)
  • CRYSTAL CASTLES (CA)
  • DEAD CAN DANCE (AU)
  • DISCLOSURE (UK)
  • EFTERKLANG (DK)
  • HATEBREED (US)
  • INGRID feat. LYKKE LI, PETER BJORN AND JOHN, MIIKE SNOW, COCO, J. ÅHLUND and GUESTS (INT)
  • KREATOR (DE)
  • KRIS KRISTOFFERSON (US)
  • KVELERTAK (NO)
  • KENDRICK LAMAR (US)
  • MIGUEL (US)
  • OF MONSTERS AND MEN (IS)
  • HENRY ROLLINS - SPOKEN WORD (US)
  • SIMIAN MOBILE DISCO (UK)
  • SUICIDAL TENDENCIES (US)
  • ROKIA TRAORÉ (ML)
  • TURBONEGRO (NO)
  • BOBBY WOMACK (US)
  • ACTION BRONSON (US)
  • AGE COIN (DK)
  • AJUNA (DK)
  • ANGEL HAZE (US)
  • ANAAL NATHRAKH (UK)
  • BAAUER (US)
  • BADUME’S BAND & SELAMNESH ZEMENE (ET/FR)
  • AZEALIA BANKS (US)
  • TOMAS BARFOD (DK)
  • NILS BECH (NO)
  • BIXIGA 70 (BR)
  • BLOOD COMMAND (NO)
  • THE BLUE ANGEL LOUNGE (DE)
  • BOMBINO (NE)
  • THE BOTS (US)
  • MY BUBBA (IS/SE)
  • JAKE BUGG (UK)
  • TEGO CALDERÓN (PR)
  • CALEXICO (US)
  • CHASE AND
  • CHINESE MAN (FR)
  • CHORDS (SE)
  • FELIPE CORDEIRO (BR)
  • DAEDELUS – ARCHIMEDES SHOW (US)
  • DAKHABRAKHA (UA)
  • DANNY BROWN (US)
  • DAWANGGANG (CN)
  • DEAD FADER (UK)
  • DEAD RAT ORCHESTRA (UK)
  • THE DILLINGER ESCAPE PLAN (US)
  • DUBIOZA KOLEKTIV (BA)
  • EKKOZONE performs MUSIC FOR 18 MUSICIANS (DK)
  • EL-P (US)ELLIPHANT (SE)
  • ELOQ (DK)
  • ENSIFERUM (FI)
  • FRANK FAIRFIELD (US)
  • FIDLAR (US)
  • FLATBUSH ZOMBIES (US)
  • FLUME (AU)
  • FRIENDLY BEASTLY COYOTE (DK)
  • GEOMUNGO FACTORY (KR)
  • GO GO BERLIN (DK)
  • GOAT (SE)
  • GOATWHORE (US)
  • JOHN GRANT (US)
  • LAUREL HALO (US)
  • THE HELIOCENTRICS (UK)
  • HIGHASAKITE (NO)
  • CHRISTIAN HJELM (DK)
  • HOBA HOBA SPIRIT (MA)
  • HOLY OTHER (UK)
  • ICEAGE (DK)
  • INDIANS (DK)
  • JAM CITY (UK)
  • JOEY BADA$$ (US)
  • KADIE ELDER (DK)
  • KAKA (DK)
  • KARPE DIEM (NO)
  • MARIE KEY (DK)
  • KENTON SLASH DEMON (DK)
  • KID KOALA (CA)
  • KING KRULE (UK)
  • KING TUFF (US)
  • KOTTARASHKY & THE RAIN DOGS (BG)
  • KRAR COLLECTIVE (ET)
  • DAVID LINDLEY (US)
  • LINKOBAN (DK)
  • THE LUMINEERS (US)
  • MASKINEN (SE)
  • MEHER & SHER ALI (PK)
  • MERIDIAN BROTHERS (CO)
  • METZ (CA)
  • KILLER MIKE (US)
  • MOKOOMBA (ZW)
  • MYKKI BLANCO (US)
  • MØ (DK)
  • NAZORANAI (INT)
  • NUBANOUR (EG)
  • NUMBERS feat. RUSTIE, JACKMASTER, ONEMAN, SPENCER, DEADBOY, REDINHO and SOPHIE (UK)
  • ONDATRÓPICA (CO)
  • OM UNIT (UK)
  • PARQUET COURTS (US)
  • PINKUNOIZU (DK)
  • PISSED JEANS (US)
  • POSTILJONEN (SE/NO)
  • QUADRON (DK)
  • MARTIN RYUM (DK)
  • SAVAGES (UK)
  • SEKUOIA (DK)
  • SOHN (UK)SÖNDÖRGÖ (HU)
  • THE SOUL REBELS (US)
  • ANDY STOTT (UK)
  • SUUNS (CA)
  • THE SWORD (US)
  • SYND OG SKAM (DK)
  • TALBOT (EE)
  • THEN COMES SILENCE (SE)
  • THROES + THE SHINE (AO/PT)ÁSGEIR TRAUSTI (IS)
  • TREMORO TARANTURA (NO)
  • TRULS (NO)
  • TYRANNY (FI)
  • UNCLE ACID & THE DEADBEATS (UK)
  • UNKNOWN MORTAL ORCHESTRA (NZ/US)UZ (US)
  • MARCOS VALLE (BR)
  • VATICAN SHADOW (US)
  • VINNIE WHO (DK)
  • VOODOO GLOW SKULLS (US)
  • WHEN SAINTS GO MACHINE (DK)
  • MATTHEW E. WHITE (US)
  • JONATHAN WILSON (US)
  • WINTERGATAN (SE)
  • Pavillion Junior:
  • BABY IN VAIN (DK)
  • BENDIK (NO)
  • BROKE (DK)
  • DRÅPE (NO)
  • ICE CREAM CATHEDRAL (DK)
  • LOWER (DK)
  • MOTHER LEWINSKY (DK)
  • NAVNELØS (DK)
  • OVERTHROW (NO)PÄÄ KII (FI)
  • KRISTINA RENEÉ (DK)
  • SCHULTZ & FOREVER (DK)
  • SO-SO ECHO (DK)
  • SOLBRUD (DK)
  • TRAVELLING TRIBES (DK)
  • URBAN CONE (SE)
  • VANLIGT FOLK (SE)
  • THE WOKEN TREES (DK) Apollo countdown:
  • BINÄRPILOT (NO)
  • CAPTAIN FUFANU (IS)
  • CARLI (SE)
  • COMPADRE (SE)
  • EIK (NO)
  • GNUCCI (SE)
  • K-X-P (FI)
  • LEMÂITRE (NO)
  • REWOLMER (DK)
  • SUMMER HEART (SE)
  • TORKELSEN (NO)

Læs mere:

Annonce

Læs mere