Få avisen leveret hver lørdag for kun 99 kr.

Anmelderne: Nephew gjorde blæret comeback på Roskilde

Natten til fredag stod Nephew for tredje gang på Orange Scene og skabte en syng med-fest. Efter en længere pause beviste orkestret, at de i den grad stadig hører til på netop den, mener anmelderne.
  
   Thomas Borberg/POLFOTO
Natten til fredag stod Nephew for tredje gang på Orange Scene og skabte en syng med-fest. Efter en længere pause beviste orkestret, at de i den grad stadig hører til på netop den, mener anmelderne. Thomas Borberg/POLFOTO
Lyt til artiklen

Man skulle tro, at Roskildes-publikummet ville være møre i dansebenene efter Bruno Mars, men nej. De var klar til at feste endnu mere efter midnat - og det i selskab med Nephew.

Simon Kvamm var klar med ironiske, afmålte jokes og klar stemmeføring, bandet spillede så tight, at man ikke kunne høre, at de har stået på stand by i en længere periode, og udvidelsen til sekstet med Marie Højlund på vokal var et plus. Synes anmelderne, kort fortalt.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
PodcastSe alle
Det føles forkert at hjælpe en enkelt pige og ikke alle de andre her i lejren. Men at bede om at få historien om Aisha og lov til at tage hendes billede og så bare gå videre, det er umuligt, fortæller Politikens journalist Bo Søndergaard. Sammen med fotograf Mads Nissen har Bo Søndergaard besøgt flygtningelejren Goz Salaam i Sudan, hvor 20-30.000 er på flugt fra tre års borgerkrig, der har ødelagt Sudan og gjort millioner af mennesker til flygtninge i deres eget land.

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her