Roskilde Festival brander sig på at være bæredygtig. Alligevel indsamler festivalen hvert år over 2.000 tons affald, hvoraf langt størstedelen bliver kørt til forbrænding. Politiken har spurgt divisionschef Henrik Bondo Nielsen fra Roskilde Festival, hvorfor der stadig svines så meget.

Roskilde-chef forsvarer svineriet på pladsen: »Hvis man går ud i område L, så er ’klam’ et udmærket udtryk at bruge«


 Roskilde Festival vil gerne være bæredygtig. Men gæsterne er ikke meget for at rydde op.  Foto: Emma Sejersen/POLFOTO
Roskilde Festival vil gerne være bæredygtig. Men gæsterne er ikke meget for at rydde op. Foto: Emma Sejersen/POLFOTO
Lyt til artiklen

Er festivalen ikke ret klam?

»Jeg vil sige, at det kommer an på, hvor man tager billederne. Jeg er fuldstændig med på, at hvis man går ud i område L, så er ’klam’ et udmærket udtryk at bruge«.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her