24 timer tilbage: Læs og lyt til Politiken digitalt for 149 kr./md.

Den Kongelige Ballet sætter alle kræfter ind på et nyt fremstød for Bournonville som livskraftig kulturarv. Med ’Sylfiden’ som den absolut stærkeste trumf.

Hele forestillingen er på stoffer

Kvinder kan også give et humoristisk svirp i rollen som konkurrerende jockeyer (Lena Maria Gruber og Tara Schaufuss).  Foto: Camilla Winther
Kvinder kan også give et humoristisk svirp i rollen som konkurrerende jockeyer (Lena Maria Gruber og Tara Schaufuss). Foto: Camilla Winther

Hvem vil være med på en skål for den dansende kulturarv? Der var premierebrusende bobler i glassene og balletchef Amy Watson på scenen i lørdags for at markere, at Bournonville is back.

Ballettens livskraftige guldaldermester, der per tradition har været rygraden i kompagniet, skal genforankres og relanceres som »vores fundament, vores store inspiration og store ansvar«, lød det fra balletchefen. Hørt!

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her