Fremragende peking-opera på Kronborg: »Aldrig før har jeg oplevet en ’Hamlet’, der mest af alt var underholdende«

DØDSDUEL.  Det kunne ligne en kampscene fra et fabulerende asiatisk  computerspil, men det er slutscenen  i ’Hamlet’ som spektakulær fængende  pekingopera.  Pr-foto Bo Nymann
DØDSDUEL. Det kunne ligne en kampscene fra et fabulerende asiatisk computerspil, men det er slutscenen i ’Hamlet’ som spektakulær fængende pekingopera. Pr-foto Bo Nymann
Lyt til artiklen

En ’Hamlet’ uden tragik?

Aldrig før har jeg oplevet en ’Hamlet’, der mest af alt var underholdende. Shakespeare som pekingopera er et imponerende spektakel af fascinerende typer med maskeagtige ansigter, overdådige kostumer og fysisk virtuositet – samt et vist komisk islæt. Det komiske er til dels tilsigtet, fordi kineserne ikke er så meget til tragedie, men skyldes især, at det hele virker så grotesk fremmedartet som kulturudtryk.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her