Søren Vesters tv-udsendelser er mere end formidling af havestof. Det er også – og måske mere interessant – filosofisk og litterær monolog for rullende kamera, skriver Henrik Palle i denne klumme.

Den aktuelle have-Søren taler til og med sig selv i en helt anden diskurs end den gamle have-Søren

Søren Vester tager både planterne og ordene i sin mund, så det er den rene og skære poesi.  Foto: Claus Rud/DR
Søren Vester tager både planterne og ordene i sin mund, så det er den rene og skære poesi. Foto: Claus Rud/DR
Lyt til artiklen

Det er forholdsvis sjældent, at den danske digter Inger Christensen omtales i dansk fjernsyn. Eller faktisk overhovedet. Og det selv om hun hører til i den modernistiske poesis absolutte superliga, ikke bare i dansk sammenhæng, men såmænd internationalt, idet hun angiveligt skulle have været med i opløbet om Nobelprisen indtil flere gange.

Derfor er det bemærkelsesværdigt, at hun bringes på bane i Søren Vesters ugentlige haveprogram. Men der var det altså, og titlen på hendes vidunderlige sonetkreds ’Sommerfugledalen’ fungerede som en såkaldt ’bro’: For den gode havevært ville ved hjælp af en sommerfuglebusk etablere et sommerfuglebjerg midt i et væld af brændenælder. Ganske poetisk og ligefrem en lise for sjælen med ledsagelse af umådelige mængder grønt, så man følte sig hensat til et impressionistisk maleri.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her