AIDS-epidemien ændrede med et slag synet på sex. 1960’erne og 1970’ernes seksuelle frigørelse blev aflyst nærmest fra den ene dag til den anden. Og i takt med at flere og flere yngre især homoseksuelle mænd blev syge og døde, voksede angsten for sygdommen i befolkningerne. Men epidemien skabte også nye fællesskaber, der trådte til, når sundhedsvæsen og politikere ikke leverede den tiltrængte omsorg og pleje.
Det er nogle af konklusionerne i bøgerne: Aidskrisens Danmarkshistorie og När staten inte räcker till: Aids och det civila samhället 1982-2000. ”. Begge er udkommet i 2024 og fortæller historien om, hvad der skete dengang i Danmark og Sverige.
Vi har inviteret to af hovedforfatterne til at fortælle om deres forskning og om store forskelle og ligheder i håndteringen af epidemien i de to lande.
Michael Nebeling Petersen: lektor på Center for køn, seksualitet og forskellighed, Københavns Universitet
Jens Rydström: professor emeritus på Genusvetenskapliga Institutionen, Lunds Universitet
Ordstyrer er Jytte Nielsen, informationsspecialist, Det Kgl. Bibliotek. Find dine billetter her.
- Tirsdag 4. februar kl. 16.30-18.30, dørene åbner kl. 16.
- Salen, Politikens Hus, Vestergade 28, København K
- Pluspris 120 kr.
- Pris uden abonnement 195 kr.
- Billetgebyr pr. billet 10 kr.