Det ligner næsten en dødskamp for dansk frugt og grønt. I sidste uge måtte endnu en producent bukke under.

Det er en katastrofe, vi er ved at afvikle os selv som grøntsagsland

Hvem skal redde dansk frugt og grønt? Hver søndag er der  marked med lokale, friske og sæsonbestemte grøntsager på forskellige adresser i København, men dansk grønt og frugt befinder sig i en krise. Arkivfoto: Finn Frandsen
Hvem skal redde dansk frugt og grønt? Hver søndag er der marked med lokale, friske og sæsonbestemte grøntsager på forskellige adresser i København, men dansk grønt og frugt befinder sig i en krise. Arkivfoto: Finn Frandsen
Lyt til artiklen

Ofte befinder jeg mig i et sandt grøntsagsdilemma. For hvad skal jeg egentlig vælge? Skal jeg gå benhårdt efter økologi eller prioritere det danske? Tage et italiensk økologisk blomkål eller et dansk konventionelt? Alt for ofte er det svært både at få dansk og økologi i samme produkt, og nu bliver det en tand sværere.

Den økologiske grøntproducent, Søris, som særligt er kendt for deres gulerødder og rodfrugter, er for nylig gået konkurs. Dermed er der speedet op for den katastrofekurs, dansk grønt og frugt befinder sig i.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her