Det er hysterisk at undgå den sunde kartoffel

Knoldet. Kartoflen har fået et dårligt ry i visse kredse, og så synes folk også, at den er besværlig.
Knoldet. Kartoflen har fået et dårligt ry i visse kredse, og så synes folk også, at den er besværlig.
Lyt til artiklen

Hver uge gør jeg mit til at holde forbruget af kartofler oppe. Jeg smider flere bakker og poser med kartofler i indkøbskurven. Veksler mellem forskellige sorter og størrelser, og jeg går sjældent ned på kartofler. De kommer på middagsbordet de fleste af ugens syv dage. Men jeg er åbenbart en undtagelse.

En ny undersøgelse fra Madkulturen, der afdækker, hvad danskerne spiser, viser, at kartoflen er på vej ud af middagsbordet. Særligt hos den bedre uddannende del af befolkningen. Blandt dem med videregående uddannelse kommer kartofler på bordet i 37 pct. af ugens aftensmåltider.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her