Noma-kok om ny festival: »Det skal være en Roskilde Festival for mad«

Succes.  René Redzepi, køkkenchef på Noma og spydspids for det nordiske køkken, vil med en ny festival trække endnu flere madgæster til landet.
Succes. René Redzepi, køkkenchef på Noma og spydspids for det nordiske køkken, vil med en ny festival trække endnu flere madgæster til landet.
Lyt til artiklen

Ambitiøse udenlandske kokke, indflydelsesrige branchefolk, journalister og madturister skal valfarte til København hvert år for at finde ny inspiration, finde ud af hvad der rører sig og genopdage eventyret ved at lave mad.

Danmark skal ikke bare være kendt for Roskilde Festival, men også for dens fødevaremæssige sidestykke på Refshaleøen.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her