Nyt stof holder brød frisk i ti dage

Brødet i supermarkedet og hos bagere, der bruger melblandinger, er allerede lavet med enzymer. Men det skal ikke stå i deklarationen, fordi enzymerne ikke er i brødet, når det er færdigbagt.
Brødet i supermarkedet og hos bagere, der bruger melblandinger, er allerede lavet med enzymer. Men det skal ikke stå i deklarationen, fordi enzymerne ikke er i brødet, når det er færdigbagt.
Lyt til artiklen

Den danske fødevaregigant Danisco lancerer i slutningen af næste måned et enzym, som kan betyde nye tider for supermarkedsbrød.

Med enzymet, der som hjælpestof er med til at ændre lidt på stivelsen i brødet, kan bagerier forlænge levetiden på for eksempel toastbrød, italiensk panettone og fransk brioche-brød.

»Sagt på en enkel måde, så arbejder enzymet med stivelsen i brødet, mens det bliver bagt. Når det siden ligger på hylden eller hjemme hos forbrugeren, så er strukturen på stivelsen ændret, så brødet holder sig frisk længere. Efter ti dage vil du opleve, at det brød du står med, er frisk«, forklarer business marketing director for food enzymes i Danisco, Aart Mateboer.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her