Sød søndagsdessert: Pavlova med hindbærskum og æbler

Pavlovaen kræver ikke meget arbejde, men ligner alligevel en million. Den kan laves om morgenen og blot pyntes med letpisket flødeskum, bær og frugt inden servering. Eva Helbæk
Pavlovaen kræver ikke meget arbejde, men ligner alligevel en million. Den kan laves om morgenen og blot pyntes med letpisket flødeskum, bær og frugt inden servering. Eva Helbæk
Lyt til artiklen

6-8 personer

Ingredienser

6 æggehvider

1 knivspids salt

1 spsk. majsstivelse

5 dl rørsukker

1 tsk. vaniljepulver eller -sukker

3 dl fløde

150 + 100 g frosne hindbær

1 æble i skiver

Flormelis

Sådan gør du:

  1. Sæt ovnen til den gammeldags indstilling (ikke varmluft) og 100 grader i temperatur.
  2. Pisk æggehvider og salt stift. Pisk majsstivelse i hviderne, og tilsæt sukkeret lidt efter lidt. Vend den sidste deciliter sukker i til sidst sammen med vaniljen.
  3. Fugt et stykke bagepapir på en bageplade, og fordel pavlovaen oven på i en cirkel på ca. 25 centimeter i diameter. Sørg for at lave en fordybning i midten af æggehvidemassen, så godt det lader sig gøre.
  4. Bag øverst i ovnen i ca. 1,5 timer, til marengsen er sprød udenpå.
  5. Løft den forsigtigt af bagepladen og papiret, og lad den køle af på en rist.
  6. Tø de 150 gram hindbær op. Pisk fløden til skum, og bland med de optøede hindbær. Fordel på toppen af marengsen.
  7. Pynt med frosne hindbær og æbler i skiver. Drys med flormelis ved hjælp af en sigte eller en tesi.

Mette Helbæk

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her