Denne farverige salat passer godt til et stykke grillet kød– har du rester af salaten tilbage, smager den også godt dagen efter i madkassen. Granatæbler kan efterhånden købes i de fleste større supermarkeder og hos tyrkiske grønthandlere. Ud over at granatæbler er utrolig smukke, har de en dejlig sød og syrlig smag.

Ditte Ingenamanns sommerhit: Salat med friske tomater, urter og feta

Lad være med spare på urterne til denne salat. Masser af krydderurter er en god måde at pifte en salat op på - de giver god smag og er også sunde.
Lad være med spare på urterne til denne salat. Masser af krydderurter er en god måde at pifte en salat op på - de giver god smag og er også sunde.
Lyt til artiklen

Til 4 personer

Ingredienser

500 g modne tomater, gerne forskellige farver og former 1 rødløg 1 stor håndfuld bredbladet persille 1 bdt. basilikum 6 stilke mynte 125 g feta 1 granatæble

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her