Vintest: Julevin presses af det søde og fede

Kraftig. Ugens bedste vin blev en amarone med undertoner af tørret frugt og lakrid.
Kraftig. Ugens bedste vin blev en amarone med undertoner af tørret frugt og lakrid.
Lyt til artiklen

Den fede, søde, krydrede julemiddag er en svær udfordring for julevinen. De fleste af verdens store vine vil bukke under og fremstå tørre og tyndbenede i mødet med den danske tradition. Vurderingen i denne uge baserer sig på, hvor godt vinen matcher and, gris, rødkål og brune kartofler – med et blik på prisen.

De brune kartoflers sødme er de fleste rødvines største fjende, så hvis man hopper dem over, er mulighederne flere. Generelt er kodeordene dog kraft, sødme og krydderi uden for mange tanniner, og disse krav honorerer de lidt dyrere vine (uden prisloft denne gang) bedst.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her