0
Læs nu

Du har ingen ulæste gemte artikler

Hvis du ser en artikel, du gerne vil læse lidt senere, kan du klikke på dette ikon
Så bliver artiklen føjet til dine gemte artikler, som du altid kan finde her, så du kan læse videre hvor du vil og når du vil.

Næste:
Næste:
Artiklen er gemt Du har ulæste artikler blandt dine gemte artikler
Philip Ytournel
Foto: Philip Ytournel

»Døden er blevet lidt flov eller pinlig, så vi vil helst gemme den væk«

De gamle romere og Steve Jobs forstod det: Døden er vigtig. Men i Danmark fornægter vi den og gemmer den væk. Det skader både os og de efterladte, argumenterede en ny bog i denne uge. Kan Facebook komme os til undsætning?

FOR ABONNENTER

Når romerske kejsere kørte triumferende gennem byen for at lade sig hylde efter en krigssejr, var de klædt som guder. Men for at sikre, at de almægtige kejsere ikke mistede jordforbindelsen, stod der hele tiden en slave og hviskede ’Husk, at du skal dø’ i øret på dem.

Umiddelbart skulle man have troet, at det ikke var nødvendigt i det gamle Rom, hvor døden var allestedsnærværende. Uønskede babyer blev smidt på lossepladsen, der var masser af sult og offentlig elendighed i storbyen, og kejseren var lige vendt hjem fra en blodig krig.

I dag er det helt anderledes.

Her er døden blevet næsten fuldkommen fjernet fra det offentlige rum, i så høj grad, at mange af os først oplever den på tæt hold, når vi er fuldvoksne mennesker i 30’erne eller 40’erne.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu

Læs mere

Annonce