0
Læs nu

Du har ingen ulæste gemte artikler

Hvis du ser en artikel, du gerne vil læse lidt senere, kan du klikke på dette ikon
Så bliver artiklen føjet til dine gemte artikler, som du altid kan finde her, så du kan læse videre hvor du vil og når du vil.

Næste:
Næste:
Artiklen er gemt Du har ulæste artikler blandt dine gemte artikler
Marius Becker/AP
Foto: Marius Becker/AP

Miley har givet Disney og Hannah Montana fingeren

Den 21-årige amerikanske sanger Miley Cyrus befinder sig i et grænseland mellem barn og voksen, mellem individ og fænomen. Millioner af fans hænger ved hendes læber og strittende tunge. Vi mødte hende i London, og det gik ikke fucking stille af.

FOR ABONNENTER

Vi var en flok journalister, som var mødt op i kælderen på Soho Hotel i London. Ved bordet over for os sad en 16-årig pige med langt lyst hår iført en hvid bomuldsskjorte og udstrålede selve definitionen af kernesund familieunderholdning. Smilet var varmt, og øjnene strålede, mens hun fortalte om glæden ved musik, glæden ved at arbejde sammen med sin far, countrystjernen Billy Ray Cyrus.

Hun var flankeret af pr-folk fra Disney, der havde satset stort på at transformere den populære tv-serie ’Hannah Montana’ til en film, der handlede om en popstjerne, som var blevet så selvoptaget og forkælet, at hendes far måtte slæbe hende med hjem til familiegården. Her skulle hun i skyggen af det nymalede hønsehus lære lidt om familieværdier og ydmyghed, mens hun sang country på livet løs.

»Det har været en fantastisk oplevelse at være med i filmen og at arbejde sammen med min far«, sagde pigen, og efter pressemødet blev der delt poser med merchandise ud til journalisterne. Lyserøde dagbøger, lommetørklæder med Hannah Montanas portræt, blyanter.

Det er fem år siden.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu

Annonce