Okay, det er måske ikke ligefrem nogen pyramide. Et glemt bibliotek som det i Alexandria. Eller en fire tusind år gammel sfinks, der hemmelighedsfuldt ligger og strækker sine løvepoter i et hjørne af haven i et villakvarter op til Lyngbyfortet.
Men al fortid er som bekendt lige tabt. Hvilket måske er årsagen til, at vi nærmest instinktivt rækker ud efter den. Jo færre spor den har efterladt, desto højere skatter vi dem. Og selv om der ikke er tale om noget overdådigt monument over svundne tiders forbløffende formåen her i haven i Lyngby, er det lille, trætte træskur for militærhistorikere ikke desto mindre en både stor og glædelig overraskelse. Et lille stykke militærhistorisk breaking old news.
»Alt andet af denne her slags blev jo fjernet og solgt efter Første Verdenskrig. For der var penge i træ, pigtråd og jern«, forklarer Niels Eriksen, medlem af Militærhistorisk Selskab og leder af et beskæftigelsesprojekt tilknyttet Oplevelsescentret Vestvolden, som er troppet op i haven i spidsen for fire unge ledige, der skal nedtage skuret.
»Det her skur har så af uforklarlige årsager fået lov at blive stående«.
