0
Læs nu

Du har ingen ulæste gemte artikler

Hvis du ser en artikel, du gerne vil læse lidt senere, kan du klikke på dette ikon
Så bliver artiklen føjet til dine gemte artikler, som du altid kan finde her, så du kan læse videre hvor du vil og når du vil.

Næste:
Næste:
Artiklen er gemt Du har ulæste artikler blandt dine gemte artikler
 ANDERS BIRCH
Foto: ANDERS BIRCH

23. kapitel Evige dilemmaer

Bragt i avisen 6. marts 2006

FOR ABONNENTER

To gange om dagen, når hun tager sin medicin, bliver Esther mindet om, at hun er hiv-positiv. Og så alligevel ikke. For indtagelsen af de livsnødvendige piller er efterhånden så meget daglig rutine, at hun knap nok forbinder medicinen med sygdommen længere. Faktisk kan der gå lange perioder, hvor hun ikke skænker det en tanke, at hun er smittet med en dødelig virus.

»Det er kun, når jeg bliver syg. Når jeg får malaria eller hoster og har smerter i brystet. Eller når jeg er bekymret over et eller andet. At jeg ikke har penge nok, for eksempel«.

Eller den dag, hvor Esther overraskede de to ældste børn Lillian og Emmanuel, mens de stod og studerede hendes eksemplar af ’Esthers Bog’ – den bog om hiv/aids, jeg har skrevet med udgangspunkt i hendes tilværelse. Hun havde ellers gemt bogen væk blandt sine personlige papirer. For på forsiden står ordene ’hiv’ og ’aids’ neden under Esthers portræt, så sammenhængen er ikke til at tage fejl af.

Men hvornår har hun egentlig tænkt sig at fortælle børnene, at hun er hiv-smittet?

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu

Annonce