0
Læs nu

Du har ingen ulæste gemte artikler

Hvis du ser en artikel, du gerne vil læse lidt senere, kan du klikke på dette ikon
Så bliver artiklen føjet til dine gemte artikler, som du altid kan finde her, så du kan læse videre hvor du vil og når du vil.

Næste:
Næste:
Artiklen er gemt Du har ulæste artikler blandt dine gemte artikler
David Azia/AP Photo/AP
Foto: David Azia/AP Photo/AP

Elektrikeren, der hev stikket ud på kommunisterne

Polens tidligere præsident og leder af Solidaritet Lech Walesa giver paven og pressen – og sig selv – æren for, at kampen mod kommunisterne blev vundet. Oprøret begyndte på et skibsværft i Gdansk og folder sig nu ud på det store lærred,når filmen ’Walesa’ får premiere i dag.

FOR ABONNENTER

Lech Walesa løfter ikke hovedet, da jeg kommer ind på hans kæmpemæssige kontor. Han sidder ved sit skrivebord i den anden ende af rummet – travlt optaget af sin iPad eller en af de andre tablets, han ofte skifter imellem. Jeg har sat mig til rette i en sofagruppe i et hjørne. På vej hen til kontoret, der ligger i en imponerende bygning ved indgangen til Gdansks gamle bydel, blev jeg advaret om, at han kan finde på at afbryde et interview efter 5-10 minutter, hvis han ikke gider svare på mere.

»Første spørgsmål«, siger han, så snart han – iklædt træsko og en nål med Den Sorte Madonna i jakkens revers – har gjort mig selskab i sofahjørnet. Det markante overskæg fylder mindre i ansigtet, her 30 år efter at han som frontfigur i fagforeningen Solidaritet modtog Nobels Fredspris for sin kamp mod kommunismen. Walesa, der er far til 8, er i mellemtiden blevet 70 år, og skæggets farve er skiftet fra sort til gråt, men ellers ligner han blot en bredere udgave af den energiske mand, som fyldte min barndoms tv-skærm.

Hvorfor var det nødvendigt for dig at kæmpe mod kommunismen?

»Kommunismen blev pålagt os efter Anden Verdenskrig. Vi var ikke i stand til at forsvare os og blev givet til Sovjetunionen. Men til sidst lykkedes det os at vinde«, svarer Walesa og opsummerer dermed Polens – og sin egen – nyere historie i kortform.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu

Annonce