0
Læs nu

Du har ingen ulæste gemte artikler

Hvis du ser en artikel, du gerne vil læse lidt senere, kan du klikke på dette ikon
Så bliver artiklen føjet til dine gemte artikler, som du altid kan finde her, så du kan læse videre hvor du vil og når du vil.

Næste:
Næste:
Artiklen er gemt Du har ulæste artikler blandt dine gemte artikler
Martin Lehmann
Foto: Martin Lehmann

Fra mødested til danskernes digitale slagtebænk

Som pubertetspige blev Naghme Ashabi kun langsomt optaget i det Danmark, hun i dag kalder sit hjemland. Facebook var et mødested. Men da hun i satireserien ’Det slører stadig’ udfordrede ny- og gammeldanskes stereotyper, slog snakkeklub Danmark tilbage.

FOR ABONNENTER

Vi leder efter en rar plet. For det sted, vi skal tale om, er alt andet end rart. En flig af Danmark, som den 26-årige iranskfødte komiker og socialrådgiver synes har forandret sig til ukendelighed i løbet af det seneste par år. Snakkeklub Danmark. Skråsikkerhedens hjemmebane. Debattens døgnåbne slagtebænk. Blandt ’venner’ kaldet: Facebook.

Hun står på fliserne ved indgangen til Frederiksberg Have og venter. I støvler og sort dragt under en hvid stofjakke. Et slankt strøg af mørk ynde i solskinsdagen. I tasken ligger det Danmark, hun ikke kan genkende. På hendes iPhone. Men hun kender en mere fredfyldt plet end Frederiksbergs Haves vidder, hvor samfundet let fortyndet fortsætter sin march i barnevogne og løbesko.

»Det er et af mine yndlingssteder«, siger Naghme Ashabi, da hun viser vej ind i Haveforeningens Have, hvor en labyrint af sirligt tilklippede hække og lave mure lukker sig om os med sit mønster af bede og buske, og vi på en bænk finder den slags fred, som lejlighedsvise vindstød og fuglenes ujævne kvidren kun forstærker.

Naghme Ashabi er en af de fire kvinder med indvandrerbaggrund, som for to år siden i DR’s satireserie ’Det slører stadig’ med hidtil uset frækhed gav sig til at lege med ny- og gammeldanskeres stereotype syn på sig selv og hinanden. Og det var, da reaktionerne ramte Facebook, at hun oplevede, at det Danmark, hun omsider havde lært at kende, forandrede sig for øjnene af hende.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu

Annonce