0
Læs nu

Du har ingen ulæste gemte artikler

Hvis du ser en artikel, du gerne vil læse lidt senere, kan du klikke på dette ikon
Så bliver artiklen føjet til dine gemte artikler, som du altid kan finde her, så du kan læse videre hvor du vil og når du vil.

Næste:
Næste:
Artiklen er gemt Du har ulæste artikler blandt dine gemte artikler
Liv Ajse
Foto: Liv Ajse

Hundehandlere i havsnød

Ole Rasmussen ser tilbage på en uge, hvor mennesket for først gang placerede et køleskab i det ydre rum, mens regeringen tog spenderbukserne på og forærede (svagelige) ældre en halv times ekstra hjemmehjælp om ugen.

FOR ABONNENTER

Lad mig bare indrømme det: Der er et par af ugens begivenheder, som jeg ikke fatter en bjælde af.

Jeg begriber ikke, hvordan man kan placere et nok så sindrigt konstrueret landingsfartøj på en komet, der farer gennem verdensrummet med 57.000 kilometer i timen, når folk nede på Jorden ikke kan finde ud af at koble to IC4-tog sammen.

Og min fatteevne rækker ikke til at forstå, at tusindvis af ædruelige mennesker, som netop har gennemlevet finanskrisen, kan narres til at investere deres sparepenge i et selskab, hvis forretningsmodel tilsyneladende bygger på en formodning om, at olieprisen bliver ved med at stige.

Eller byggede på, skulle jeg jo skrive, for OW Bunker indgav konkursbegæring i sidste weekend – blot et halvt år efter, at selskabet var gået på børsen under megen festivitas og stående ovationer fra landets førende aktieanalytikere. Nu stod virksomheden pludselig og manglede halvanden milliard kroner, og så vidt man kunne forstå, skyldtes tabet dels et gigantisk svindelnummer, der skulle have fundet sted på firmaets kontor i Singapore, dels nogle helt vilde opkøb af olie.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu

Annonce